Jak zvládnout domácí výuku s dětmi? Radí naše ředitelka Monika Windsor.

Monika Windsor ředitelka školy

Ředitelka Královské základní školy v Praze Troji  poskytla rozhovor serveru eMimino.cz o tom jak lze zvládnout domácí výuku s dětmi po uzavření škol.

V současné situaci se i naše škola snaží dále vzdělávat svoje žáky nadálku. Vyžaduje to veliké nasazení nejen od učitelů ale hlavně i od rodičů žáků.

My se snažíme dodržovat několik zásad, které postupně přizpůsobujeme podle zpětné vazby od rodičů. Znašich zkušeností je důležité naučit děti rozvrhnout si učení v daný konkrétní den, učitel tedy musí srozumitelně dětem vysvětlit, které úkoly mají na daný den a nezadávat například učivo na celý příští týden a podobně.

Další důležitou zásadou je dávat dětem tolik úkolů a úkoly takové tíže, které jsou schopné zvládnout sami bez toho, aby je s nimi (za ně) museli dělat jejich rodiče. To samozřejmě klade zvýšené nároky na pedagogický tým, rozhodně současná situace není žádnou dovolenou, kdy učitel zadá práci na týden a dívá se na seriály. Naopak musíme více dbát na každodenní přípravu a synchronizaci látek jednotivých učitelů tak, aby dětem dávala smysl a poskytla jim možnost se dále vzdělávat.

Je důležité si také uvědomit, že rodiče, kteří jsou doma s dětmi, většinou musí alespoň část dne pracovat a tak zejména u dětí na prvním stupni je vhodné postarat se nejen o učivo pro děti, ale i o „zábavu“. Proto vymýšlíme různé kreativní soutěže výtvarného charakteru, abychom dětem dali další náplň na smysluplné prožití jednotlivých pracovních dní.

Důležité je také myslet na to, aby rodiče zvládli ev. pomoci v případě že si dítě neví s látkou rady a aby rodiče měli možnost konzultovat učivo s učiteli.

V naší základní škole jsme v denním kontaktu s rodiči dvěma kanály (email, školní informační systém) a dále používáme Skype jako médium, kde je možné audiovizuálně se spojit s žáky nebo rodiči.

Přečtěte si celý článek na eMimino.cz – Jak zvládnout domácí výuku s dětmi? Radí ředitelka základní školy

Novinky

Příští den otevřených dveří 12.5.2020. Nutné dohodnout přesný termín návštěvy.